Uczestnicy leśnej wyprawy pt. „Na tropie natury” – dzieci wraz ze swoimi rodzicami i dziadkami oraz leśnymi przewodnikami: Panią Katarzyną Truszewską i Panem Rafałem Marchlewiczem spędzili ponad 3 godziny na łonie natury odkrywając i zgłębiając tajemnice drzew i mieszkańców lasu w okolicach Rezerwatu Przyrody Dolina Łańskiego Potoku.
Nasi odkrywcy nauczyli się rozpoznawać i rozróżniać cztery gatunki drzew iglastych występujących w naszych lasach tj. sosnę, świerk, jodłę oraz modrzew, wsłuchiwali się w drzewa budzące się z zimowego snu, z ciekawością i wielką uwagą podglądali małe zwierzątka żyjące w lesie. Tropiąc leśne zwierzęta natrafili i odkryli podmokłą łąkę, która jest bardzo cennym obiektem dydaktycznym z uwagi na zachodzące na niej naturalne procesy związane z sukcesją leśną. Odbyło się również wielkie poszukiwanie leśnych skarbów przyrody, a na koniec powstały piękne leśne łapacze snów.
W zawiązku z tym, że nazwa naszej gminy pochodzi od drzewa nazywanego współcześnie Jasion lub Jesion pan Rafał poświęcił bardzo wiele uwagi temu okazowi, który powszechnie występuje w naszych lasach i jest szczególnie chronione w Rezerwacie Przyrody Dolina Łańskiego Potoku.
Jesion wyniosły jest to gatunek drzewa należący do rodziny oliwkowatych. Na ziemiach polskich żyje od ponad 8 tysięcy lat. Jest to wysokie drzewo, którego pień osiąga wysokość do 40 metrów zaś korona jest jajowato stożkowa. Młode jesiony mają korę gładką, jasnozielonkawoszarą, u starszych drzew kora jest ciemnobrązowa, szorstka i spękana. Liście jesionu wyniosłego są pierzasto złożone i składają się z 7-11 par listków. Wiosną drzewa jesionu późno rozwija pąki, a jesienią zrzucają zielone liście dlatego uważa się je za symbol nieśmiertelności. Słowianie czcili jesiony i wierzyli, że sen pod tym drzewem wzmacnia umysł. Drzewo jesionowe jest bardzo sprężyste i przez to bardzo cenne, gdyż ma wiele zastosowań.
Wszystkim uczestnikom spaceru bardzo dziękuje za twórczo i edukacyjnie spędzony wiosenny dzień.