Gminna Biblioteka Publiczna w Jasienicy

Narzędzia dostępności

Zwiększ tekst

Zmniejsz tekst

Skala szarości

Wysoki kontrast

Linki podkreślone

Czytelna czcionka

Reset


Mapa witryny

Od ziarenka do drewienka

Zapraszamy dzieci do udziału w zajęciach, spotkaniach i warsztatach organizowanych w ramach projektu edukacyjno-czytelniczego i profilaktycznego pt. „Od ziarenka do drewienka. Odkrywamy-uczymy-tworzymy”.

Od dawien dawna drewno służyło i służy człowiekowi, nie inaczej było i jest na Śląsku Cieszyńskim, którego częścią jest Gmina Jasienica.  Jest ona położona na terenach podgórskich, które do dziś urzekają pięknem wiekowych lasów i zagajników. Od nazwy drzewa – jesionu wywodzi się nazwa miejscowości Jasienica, a tradycje na naszym terenie związane z zastosowaniem drzewa w stanie naturalnym w życiu codziennym oraz regionalnym rzemiośle, przemyśle i twórczości ludowej są długie i bogate.

Drewno jest wszechstronnym surowcem, które łatwo poddaje się obróbce przy użyciu skromnych narzędzi. To z drewna w domach powstawały przedmioty codziennego użytku, plecionki, a drewniane rękodzieła były ich ozdobą. Łąki, pastwiska i strzechy chat skrywały niejednego ludowego artystę, który z drewna, na drewnie i w drewnie wyczarowywał małe i wielkie cudeńka. W domach naszego regionu można jeszcze spotkać wydłubane w drewnie ptaki czy piękne krajobrazy uwiecznione na plastrach drewna czy drewniane meble gięte, które mają długą tradycję i są znane nie tylko w gminie Jasienica ale na całym świecie.

Celem projektu jest ukazanie lasu jako miejsca wytchnienia i odpoczynku, rozładowania negatywnych emocji, a przede wszystkim źródła naturalnego bogactwa jakim jest drewno.

Chcemy też przypomnieć o wartości drewna oraz ukazać jego wielki potencjał  i zastosowanie w wielu dziedzinach zwłaszcza w przemyśle, w piśmiennictwie, kulturze oraz rzemiośle i sztuce ludowej naszego regionu.

Poprzez spotkania edukacyjno-profilaktyczne, warsztaty artystyczne i rękodzielnicze, konkursy, gry i zabawy oraz zajęcia czytelnicze i relaksacyjne chcemy pomóc młodym ludziom odkryć rodzime dziedzictwo, nauczyć dobrze i twórczo zagospodarowywać czas wolny oraz rozbudzić nowe zainteresowania i talenty tworząc “małe i wielkie cudeńka” związane z lasem i drewnem.

Harmonogram najbliższych spotkań:

 • Cotygodniowe spotkania czytelniczo-edukacyjne z przedszkolakami “Od ziarenka do drewienka”
 • 14 marca – spotkanie edukacyjne dla dzieci z leśnikiem pt. “Las i jego bogactwo”
 • 25 marca – warsztaty artystyczne dla dzieci “Las w słoiku”
 • 19 kwietnia – warsztaty kreatywne w stylu eko pt. “Eko ludek”
 • 22 kwietnia – Na tropie natury czyli rodzinny spacer przez las z przewodnikiem połączony z zajęciami  pt. “Herby drzew” i “Leśne łapacze snów”
 • 10 i 11 maja –  Spektakl edukacyjno-profilaktyczny “Jak leśnik las ratował”
 • 06 lipca – warsztaty czerpania papieru pt. “Papierowy zawrót głowy”
 • 13 lipca –  warsztaty kreatywne w stylu eko pt. “Magiczne drzewo”
 • 3 października – warsztaty edukacyjno-folklorystyczne “Drewniana zabawka”
 • 24 października – warsztaty czerpania papieru
 • 8 oraz 15 listopada – zajęcia edukacyjno-regionalne “Instrumenty drewniane i dźwięki gór”

Plakat informujący o projekcie edukacyjno-czytelniczym i profilaktycznym pt. „Od ziarenka do drewienka. Odkrywamy-uczymy-tworzymy”.

idź do początku strony